گفت و گو با حبیب شیخ جنبدواز کارآفرین حوزه کشت زعفران به روش سنتی

گفت و گو با حبیب شیخ جنبدواز

حبیب شیخ جنبدواز یک جوان کار آفرین است که به کشت زعفران به روش سنتی مشغول است . او توانسته است با توجه به دانشی که در این زمینه دارد میزان باز دهی زمین زیر کشت زعفران خود را به مقدار خیلی زیادی افزایش دهد و سود خوبی از این کسب و کار بدست بیاورد . در ادامه بیشتر با حبیب شیخ آشنا خواهیم شد .

همان طور که می دانیم زعفران یک گیاه ارزشمند و یک ادویه گران قیمت در سراسر جهان است و مدتی است که قیمت آن افزایش چشم گیری پیدا کرده است . از این رو خیلی از کشاورزان و حتی جوانان جویای کار که به دنبال کسب درآمد برای خود هستند و در این راه موفق نبوده اند  ، پا در عرصه کشت زعفران به صورت سنتی و روش های نوین از جمله کشت به روش ایروپونیک گذاشته اند . بیشتر زعفران جهان در ایران تولید و به دیگر نقاط جهان صادر می شود و کیفیتی که زعفران ایران دارد قابل مقایسه با سایر کشور ها نیست . به همین جهت اگر شما هم به فکر درآمد زایی از این طریق هستید و از بازار آن اطمینان کامل ندارید زیاد نگران نباشید چون زعفران تولیدی خود را میتوانید به راحتی در ایران به فروش به رسانید . کاری که امثال حبیب شیخ جنبدواز انجام دادند و الان جزء افراد موفق در این زمینه هستند .

و اما در مورد حبیب شیخ جنبدواز …

حبیب شیخ جنبدواز یک کارآفرین و کارشناس حوزه زعفران با مدرک ارشد زراعت کشاورزی است او و خانواده اش سابقه ۱۵ سال کشت زعفران را دارد و کار خود را از ۲۰۰۰ متر شروع کرد و الان به مقدار ۵ هکتار هم رسانده است .

ولی اوج پیشرفت حبیب شیخ جنبدواز از زمانی شروع می شود که زراعت به روش سنتی را با علم و دانش امروزی خود انجام می دهد . او با به کار گیری علم و دانش خود در کنار تجربه در کشت زعفران و با رعایت اصول کلیدی ، به عمکردی مطلوب در این زمینه دست پیدا کرد که باعث شد یک بازده اقتصادی بسیار خوبی را برای خود بدست آورد .

از آنجایی که میانگین برداشت زعفران در ایران حدود چهار کیلو نیم گرم سرگل در هر هکتار است که با کنار گزاشتن خرج و مخارج این کار چیزی حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیون در سال برای کشاورز سود خواهد داشت . اما حبیب شیخ جنبدواز با اصولی تر کردن مراحل کاشت و برداشت به عملکرد ۲۰ کیلو گرم سرگل در هکتار رسید که رکورد آن تا کنون ۲۴ کیلو و ۶۰۰ گرم است و این مقدار به نوبه خود حدود ۵ تا ۶ برابر مقدار عادی است که به درآمد ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون در سال می رسد و اگر بتوان مقدار زمین زیر کشت خود را به ۵ هکتار رساند ، تا ۵۰۰ میلیون در سال می شود از این زمین سود بری کرد . ( البته این اعداد در هنگامی که این مصاحبه صورت گرفته صدق می کند و با وجود افزایش قیمت زعفران ، امروزه مقدار بیشتری خواهد بود . )

حبیب شیخ جنبدواز میگوید این روش های اصولی فقط در زمان برداشت زعفران توجیه اقتصادی ندارد بلکه باعث رشد بهتر پیاز زعفران نیز خواهند شد و اگر در سال اول ۱۰ تن پیاز خریداری کرده باشید این مقدار در سال پنجم به ۵۰ تن خواهد رسید و شما فقط در سال اول یک هزینه ثابت خواهید کرد که این هزینه بعد از چند سال چند برابر جبران خواهد شد .

نظر حبیب شیخ جنبدواز درباره کشت زعفران این است که اگر کشاورزی با دید این که زعفران را یک سال بکارد می تواند تا ۷ سال برداشت کند ، وارد این حوزه شود حتما شکست می خورد و از نظر او یک کشاورز اگر ۲۰۰۰ متر کشت اصولی داشته باشد بهتر از این است که یک هکتار کشت غیر اصولی زعفران داشته باشد .

حبیب شیخ جنبدواز می گوید این روش های اصولی در تمام مراحل کاشت ، داشت و برداشت باید صورت بگیرد که بطور مثال کشاورز باید بداند از چه کودی بایستی برای زمین خود استفاده کند و یا این کود را چه زمانی باید به مزارع خود بدهد . و یا اگر پیاز های زعفران را ابتدا قبل از کشت از آلودگی ها پاک کنیم ، کار خیلی راحت تری نسبت به وقتی که پیاز ها در داخل خاک قرار دارند و به قارچ ها و کنه ها دچار می شوند خواهیم داشت که این کار باعث افزایش بازدهی پیازها نیز می شود .

حبیب شیخ جنبدواز با اصولی تر کردن مراحل کاشت و برداشت به عملکرد ۲۰ کیلو گرم سرگل در هکتار رسید که رکورد آن تا کنون ۲۴ کیلو و ۶۰۰ گرم است و این مقدار به نوبه خود حدود ۵ تا ۶ برابر مقدار عادی است .

برای شروع کار حبیب شیخ جنبدواز معتقد است که با سرمایه ی ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی می شود در یک زمین یک هکتاری زعفران کاری را آغاز کرد . این کار نیز به طوری است که با داشتن مقدار ۳ هزار متر مکعب آب در سال برای کاشت زعفران کافی خواهد بود .

بهترین مناطق برای کشت زعفران به روش سنتی از نظر حبیب شیخ جنبدواز مناطق خراسان و جاهایی گرمسیری و نیمه گرم سیری است البته حبیب شیخ جنبدواز می گوید ممکن است در مناطقی مثل شمال کشور نیز زعفران سبز شود ولی اون بازدهی و مقدار مورد نظر را نخواهد داشت .

چیزی که واضح است این است که کشاورزی در دنیای امروز درآمدی تضمین شده دارد و دیدگاه قدیم مردم نسبت به این کار که فکر می کنند در کشاورزی و زراعت سود چندانی وجود ندارد ، در حال تغییر است . هر چند که کشاورزی سختی ها و مشقت های خاص خود را دارد ولی اگر شخصی بتواند این سختی ها را کنار بگذارد و سعی و تلاش خود را در این زمینه به کار ببرد و به روش های اصولی و نوین در کشاورزی روی بیاورد که خود باعث خواهد شد هزینه های اضافی کاهش بیابد و از آن طرف درآمد حاصل از آن نیز افزایش یابد ، به درآمدی قابل قبول و حتی فراتر از آن خواهد رسید که در پایان باعث خواهد شد تمامیه رنج و سختی هایی که کشیده است را از بین ببرد و برایش شیرین کند . همچنان که حبیب شیخ جنبدواز این کار را انجام داد .

ویدیو گفتگو با حبیب شیخ جنبدواز را ببینید و صحبت های او را بیشتر بشنوید .

 

 

رایگان – خرید
مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0
Message Us on WhatsApp