کشت ایروپونیک زعفران ، آموزش کشت گلخانه ای زعفران

کشت ایروپونیک زعفران چیست؟ کشت ایروپونیک یا کاشت بدون خاک زعفران روش نوینی برای کاشت این گیاه ارزشمند می باشد. در این کشت پیازهای زعفران به جای اینکه در خاک کاشته شوند ، بدون قرار گرفتن در خاک و کنار هم، و به صورت گلخانه ای کاشته می شوند. با توجه به اینکه استفاده از کشت ایروپونیک زعفران در حال فراگیر شدن می باشد و مرجع جامعی برای آموزش این نوع کاشت در دسترس همگان نمی باشد. تصمیم گرفتیم که با ضبط این ویدئوی آموزشی، نکات مهم را برای کشت ایروپونیک زعفران یا همان آموزش کشت گلخانه ای زعفران بیان کنیم.

مختصری درباره کشت ایروپونیک زعفران

روش کشت ایروپونیک زعفران توسط آقای ژئو جی و در سال ۲۰۰۴ میلادی برای نخستین بار به مرحله اجرا درآمد. وی توانست در سال ۲۰۱۲ روش کشت ایروپونیک زعفران را به ثبت ملی کشور چین برساند.

کشت بدون خاک زعفران دارای مزیت هایی می باشد که علاقه مندان بسیاری مشتاق به جایگزینی این نوع کشت صنعتی به جای کشت سنتی این محصول هستند. اولین وشاید مهمترین مزیت استفاده از این نوع کشت، صرفه جویی در مصرف آب می باشد. با توجه به اینکه زعفران معمولاً در مناطق کویری و کم آب کشورمان کاشته می شود ، مسلماً استفاده از این نوع کشت می تواند برای کشاورزان دارای جذابیت های فرآوانی باشد.

در کشت گلخانه ای زعفران پیازها در خاک قرار نمی گیرند و همواره می توان مراحل رشد و گلدهی گل های زعفران را رسد نمود. بدین ترتیب می توان از بسیاری از بیماری های پیاز را در همان ابتدا شناسایی کرد و از تکثیر آفت های احتمالی جلوگیری نمود. همچنین با حذف جوانه های جانبی که در پیاز ظاهر می شوند می توان به افزایش گلدهی پیازهای زعفران کمک نمود.

در کشت گلخانه ای زعفران پیازها در خاک قرار نمی گیرند و همواره می توان مراحل رشد و گلدهی گل های زعفران را رصد نمود.

نکته سومی که کشت گلخانه ای زعفران را جذاب تر می کند این است که در کشت سنتی زعفران ، معمولاً ما در سال های اول و دوم برداشت محصول آنچنانی را نداریم اما در روش کشت ایروپونیک از همان سال اول می توان محصول اقتصادی را از سطح زیر کشت برداشت کرد.

 

مزیت دیگرکشت ایروپونیک این است که پیاز ها در زمان گلدهی در خارج از خاک و در محیطی گلخانه ای قرار دارند و این موجب می شود که دست بسیاری از آفت ها و حیوانات از محصول شما دور به ماند و به هیچ عنوان دچار آفاتی مانند موش یا جانوران مشابه نمی شود.

کشت ایروپونیک دارای مزیت های دیگری هم می باشد که موجب بازدهی بهتر و ارگانیک بودن محصول تولیدی می شود که در ویدئو به طور مفصل شرح داده می شوند.

کشت ایروپونیک زعفران

کشت ایروپونیک زعفران

کشت زعفران بدون خاک؟ هرگز !

این نکته را به خاطر داشته باشید که منظور از کشت بدون خاک زعفران به این معنا نیست که دیگر برای کشت گلخانه ای زعفران هیچ نیازی به خاک نداریم. کشت بدون خاک به این معناست که پیاز های زعفران را تنها در زمان گلدهی ، از خاک بیرون آورده و در محیط گلخانه ای و در شرایط مناسب قرار می دهیم تا باعث شود کل انرژی پیاز زعفران صرف گل دهی شده و راندمان و بهره وری سطح زیر کشت را بهبود بخشد. بدیهی است پس از اتمام زمان گل دهی ، پیازها باید مجدداً به خاک مناسب انتقال داده شوند تا عملیات تکثر پیازها برای سال آینده شروع شود. و اگر پیازها مجدداً به خاک منتقل نشوند برای سال آینده باروری نخواهند داشت. پس اگر به فکر کشت ایروپونیک زعفران هستید علاوه بر مهیا کردن گلخانه مناسب به فکر زمینی حاصل خیر برای انتقال پیاز ها، پس از زمان گلدهی به آن هم باشید.

منظور از کشت بدون خاک زعفران به این معنا نیست که دیگر برای کشت گلخانه ای زعفران هیچ نیازی به خاک نداریم. کشت بدون خاک به این معناست که پیاز های زعفران را تنها در زمان گلدهی ، در محیط گلخانه ای و در شرایط مناسب قرار می دهیم.

در فیلم آموزش کشت گلخانه ای زعفران چه چیزی را می آموزیم؟

در این ویدئو، دکتر مهدی رستمی ، دکترای فیزیولوژی گیاهی، در یک کلاس آموزشی و در چهار بخش کلی به آموزش نکات لازم برای شروع کشت بدون خاک زعفران می پردازد.

بخش اول، آماده سازی مکان مناسب برای کاشت ایروپونیک

در این بخش مشخصات فضای مورد نیاز برای کشت ایروپونیک زعفران را به صورت دقیق شرح می دهیم. و با نمایش تصاویری به شما نشان می دهیم که محیط بایستی چه ویژگی هایی از نظر نوردهی و سایر ویژگی ها باشد. پس از آن به نحوه ضدعفونی کردن محیط برای جلوگیری از رشد قارچ ها می پردازیم. که این ضدعفونی کردن می تواند به وسلیه مواد و سموم شیمیایی و یا با استفاده از سموم طبیعی باشد.

پس از آن به چگونگی ساخت سازه های مناسب برای کاشت پیازهای زعفران می پردازیم. و نکات لازم درباره اندازه های مناسب این سازه ها را خاطر نشان می کنیم. همچنین به آموزش ساخت قفسه هایی که قرار است پیازهای زعفران در آن قرار داشته باشند، می پردازیم که ساخت  این سازه ها یکی از مهمترین بخش های کشت ایروپونیک زعفران می باشد.

در پایان این بخش به معرفی تأسیسات لازم برای استاندارد سازی دما و همینطور رطوبت گلخانه زعفران می پردازیم.

بخش دوم، تهیه پیاز مناسب برای کاشت و انبارگردانی

در این بخش مروری بر مراحل رشد پیاز زعفران در طول سال خواهیم داشت و در این بهترین زمان تهیه پیاز مناسب برای کاشت زعفران را آموزش خواهیم داد. همینطور به معرفی پیاز مناسب برای داشتن بیشترین مقدار گل زعفران می پردازیم. در انتهای این بخش تحوه انبارگردانی پیاز های زعفران را توضیح می دهیم. و دما و طوبت مناسب را برای انبارگردانی زعفران را شرح می دهیم.

بخش سوم، کاشت پیاز زعفران در قفسه ها

در این بخش ابتدا نحوه ضدعفونی کردن پیازهای زعفران آماده برای کشت ایروپونیک زعفران را توضیح می دهیم. بعد از آن به نحوه درست چیدن پیاز ها در سبد ها می پردازیم و نحوه چیدن صحیح پیاز ها را به شما نشان می دهیم. پس از نمایش نحوه صحیح پیاز ها به معرفی مقدار رطوبت و دمای هوای گلخانه در این مرحله می پردازیم و سایر ملاحظات لازم برای این نوع کشت را بیان می کنیم. در رابطه با نحوه صحیح سرکشی به پیاز ها و همینطور کارهای لازم برای بالا بردن راندمان در دوره کشت، و توضیحاتی را بیان می کنیم. در پایان هم نکاتی در رابطه با چیدن گل های زعفران در دوران اوج گلدهی را بیان می کنیم.

بخش چهارم ، انتقال پیاز ها به زمین

پس از پایان دوران گلدهی به بخش بعدی یعنی انتقال پیازها به خاک پس از گلدهی می رسیم که توضیحاتی را در رابطه با این مرحله را هم برای شما بیان می کنیم. که شامل زمان مناسب برای انتقال پیاز ها به زمین و همینطور چگونگی آماده سازی زمین پیش از انتقال پیاز ها به آن می پردازیم.

 

شما هم اکنون می توانید از طریق لینک زیر اقدام به خرید و دانلود این ویدئوی آموزشی نمایید. پس از تماشای این ویدئوی آموزشی می توانید سولات خود را از طریق بخش دیدگاه های همین پست برای ما ارسال نمایید و کارشناسان کافه زعفران در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

لبخندتان زعفرانی.

خرید

******************************************************

به گل نشستن سطح آزمایشی زیر کشت کافه زعفران

 

 

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

 1. بسته رو خریداری کردم فیلم دانلود نمیشه

  • سلام.
   به علت حجم بالای فیلم در هنگام پخش آنلاین توسط برخی مرورگر ها فقط صدا پخش میشه . برای اینکه تصویر هم داشته باشید باید با استفاده از دکمه دانلود ، فیلم رو دانلود کنید و بعد تماشا کنید.

 2. مرادی :
  ۱۸ اسفند ۱۳۹۷

  خوب بود

 3. سلام من هم بسته کشت بدون خاک زعفرا ن را همراه pdfبا با۳۰% تخفیف بمبلغ۳۷۱۰۰ خریداری کردم ولی فقط فایل pdfقایل دانلود است وفایل ویدیو آن صرفا صدا می باشد لطفا رسیدگی فرمایید

  • سلام.
   به علت حجم بالای فیلم در هنگام پخش آنلاین توسط برخی مرورگر ها فقط صدا پخش میشه . برای اینکه تصویر هم داشته باشید باید با استفاده از دکمه دانلود ، فیلم رو دانلود کنید و بعد تماشا کنید.

 4. محسن :
  ۱۶ اسفند ۱۳۹۷

  سلام و قت بخیر
  این روشی که بالا توضیح دادیه در خصوص کشت ایروپونیک یا هواکشت هست دیگه نه؟روش کشت هیدروپونیک یا آب کشت با این فرق داره؟

  • سلام. وقت شما هم بخیر.
   بله این نوع ورش کشت به کشت ایروپونیک نزدیک تره اما تمام مشخصات کشت ایروپونیک رو نداره و استفاده از این واژه خیلی مناسب نیست. اما با این اسم بین عموم مردم جا افتاده.

 5. سلام من بسته کشت ازعفران بدون خاک رو خریدم و ۴۸۵۰۰ تومن هم پرداخت کردم ولی دانلود نشد لطفا یا برا ایمیلم بفرستید یا بهم بگید چکار کنم

  • سلام. ممنون از اعتماد شما به نهاد کافه زعفران.
   برای راهنمایی از چگونگی دانلود فایل های خریداری شده می تونید به منوی “آموزش خرید” مراجعه کنید.
   اگر موفق به دانلود نشدید لطفا شماره تماستون رو اینجا بزارید تا از پشتیبانی کافه زعفران با شما تماس بگیرند.
   موفق باشید.

 6. سلام یه خواهشی که از مدیریت این سایت داشتم این بود که در قبال اون وجهی که پرداخت میشه لااقل کیفیت و حجم فیلم های آموزشی تون رو یه کم بالا ببرین .چون من کاشت به روش گلدانی را خریدم ولی اصلا در قبال اون وجهی که پرداخت شد هیچ اطلاعات کاملی بدست نیاوردم و رضایتم رو جلب نکرد!ممنون

  • سلام. ممنون از اعتماد شما به نهاد کافه زعفران. در تمامی فیلم های آموزشی که در کافه زعفران تولید می شوند سعی بر این است که موارد گفته شده کاربردی باشند. خلاصه مواردی که در ویدئو گفته می شوند در خلاصه مطلب مربوط به ویدئو گفته شده است . در ضمن اگر سوالی در ذهن شما در رابطه با موضوع آموزش وجود که دارد که به آن پاسخ داده نشده، می توانید سوال خود در بخش کامنت های همان ویدئو مطرح فرمایید تا کارشناسان کافه زعفران به آن پاسخ دهند.

 7. سلام ، ضمن تشکر بابت فیلم ، خوب بود البته کسانی که قصد خرید دارن با فایل pdf خرید کنید بهتره ، اما چند سوال ، اول اینکه بعد از خرید پیاز و انبار کردن باید رطوبت همچنان باشه؟! یا رطوبت فقط زمان شروع گذاشتن در سبد ها جهت تولید محصول باید باشه؟ دوم اینکه رطوبت در زمان شروع فعالیت باید ۲۴ ساعت روز فراهم باشه؟! یعنی دستگاه رطوبت ساز ۲۴ ساعت کار کنه؟! بعد اینکه چه زمانی پنجره ها رو باز کنیم برای تهویه هوا ؟! اصلا تهویه هر روز لازمه یا کولر کار تهویه رو انجام میده ؟ سوم اینکه آیا نیاز هست در زمان فعالیت بهشون مواد غذایی یا کود یا هرچیزی داده بشه؟! اگه آره چطور باید کود یا مواد غذایی برسونیم بهشون وقتی در سبد قرار گرفتن ! سوم اینکه دقیقا چه ماهی و چه زمانی به خاک برگردونیمشون و به قولی بکاریمشون ، آیا زمانی که در خاک هستند نیاز هست بهشون آب بدیم ؟! اگر نیاز هست چه وقت باید بهشون آب بدیم ! چه محلولی باید بهشون برسونیم ،! ممنون میشم پاسخ بدید…

  • با سلام
   ممنون از اینکه با نظرات خودتون ما رو حمایت می کنید و اشکالاتی که در کار ما وجود داره رو یادآوری می کنید. برای نگهداری بهینه باید شزایطی رو ایجاد کنید که مشابه شرایط خاک در بهار و تابستان در عمق ۲۰ سانیمتری خاک برقراره رو برای پیاز ایجاد کنیم. تاریک، خنک و با رطوبت محدوده ۲۰-۳۰ درصد. در صورتی مه انبار شما خیلی گرم و خشک باشد پیاز ها آب خود را از دست می دهند که بر عملکرد آنها تاثیر می گذارد. در مورد رطوبت زنی بعد از خواب ظاهری گل، باید بگم که برای تامین رطوبت می توان از سنسورهای مناسبی که مجهز به رله هستند استفاده کرد تا محدوده رطوبتی مورد نظر رو پیوسته تامین کنند و نیازی نباشه شمتا مرتبا رطوبت ساز رو خاموش و روشن کنید. نکته مهم در مورد ورود هوا به سیستم اینه که گیاه شما در حال تنفس هست، بسته به تراکم پیاز موجود باید آنقدر هوا وارد شود که دی اکسید کربن مورد نیاز رو تامین کنه و با تعویض هوا باز رطوبت باید تنظیم بشه.مهم اینه در شرایط دمایی و رطوبتی که همه چیز برای توسعه بیماری های قارچی فراهم هست، بهداشت سیستم رو بخوبی رعایت کنید، در غیر اینصورت مزرعه شما آلوده خواهد شد و به سرعت از بین خواهد رفت.
   در مورد تغذیه ، گیاهان پیازی، برای توسعه گل از دخایر خود استفاده می کنند و در مورد زعفران گلی که شما برداشت می کنید حاصل تلاش های سال قبل شما است. برای همین تا پایان گل دهی نیاز بهع تغذیه با مواد غذایی ضرورتی نداره، چرا که اندام جذبی وجود نداره.فقط رطوب رو در محدوده مناسب نگه دارید.
   اما برای انتقال پیاز باید در نظر داشته باشید قبل از ظهور ریشه های پیاز باید پیاز ها رو به خاک منتقل کرد و این یعنی باید قبل اینکه همه گل ها ظاهر شوند پیاز رو به خاک منتقل کنید. بهترین حالت اینه که ۸۰ درصد کل ها رو در فضای بسته برداشت کنید و باقی ۲۰ درصد رو بعد از انتقال به خاک تا شوک کمتری به پیاز شما وارد شود.
   بعد از انتقال به خاک مثل یک مزرعه خاکی زعفران نیاز به مراقبت ، آبیاری و عملیات داشت داریم.
   برای اهمیت تغذیه زعفران یک ویدئو آموزشی تهیه خواهد شد و در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.
   با تشکر

 8. امیرهوشنگ غزالی :
  ۲۰ دی ۱۳۹۷

  جهت کاشت زعفران گلخانه‌ای با من تماس بگیرید********

  • سلام. در صورتی که در رابطه با فیلم آموزشی ، سوال خاصی مدنظر شماست می توانید همینجا مطرح فرمایید.
   و در صورتی که به مشاوره اختصاصی نیاز دارید می توانید از طریق منوی “درخواست مشاوره” ، درخواست خود را ثبت نمایید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.

 9. امیرعلی :
  ۶ دی ۱۳۹۷

  سلام لطفا بگین از کجا باید پیاز زعفران تهیه کنیم؟

  • سلام. همانطور که مطلع هستید انتخاب پیاز مطلوب یکی از مهترین نکاتی است که در کشت باید رعایت کنیم و در صورت عدم تهیه پیاز مناسب ممکن است در بدترین حالت اصلا گلدهی نداشته باشیم. با در نظر گرفتن این موضوع ما نمی توانیم مرجع خاصی را برای تهیه پیاز زعفران تایید نماییم. اما ویژگی های یک پیاز خوب را در یکی از ویدئوها شرح داده ایم که می توانید برای اطلاع از این ویژگی ها ، این ویدئو را تهیه نمایید و اگر خواستید اقدام به خرید پیاز نمایید ،حتما این ویژگی ها را مد نظر داشته باشید.

 10. امیر سجده :
  ۵ دی ۱۳۹۷

  سلام علیکم ، لطفا درمرحله کشت گلخانه ای بدون خاک لازم به محلول پاشی است یا خیر . درصورت نیاز مقدارو نوع آن را بفرمایید . در ویدئو شما اشاره ای به این موضوع نشده است لطفا راهنمائی فرمایید

  • با سلام، موضوع آبیاری و محلول پاشی زعفران بعد از انتقال به خاک موضوع حساس و تأثیر گذاری است و در برنامه کافه زعفران است که محتوای مناسبی برای این موضوع تولید شود و در اختیار مخاطبین قرار گیرد.
   اما در خصوص اثر محلول پاشی بر عملکرد پیاز زعفران در تولید سال بعد می توان با قدرت بیان نمود که محلول پاشی می تواند بر اندازه بنه زعفران و در نتیجه بر تعداد گل و وزن کلاله زعفران تأثیر مثبت بگذارد.
   البته استفاده از کود های نامناسب با تناوب نامناسب و دز غیر استاندارد می تواند باعث خشک شدن زودتر از موعد برگ ها و در نتیجه مغفول ماندن پیاز زعفران از رشد گردد.
   همچنان ما را دنبال کنید و ما نیز بر حسب وظیفه مجتوایی کاربردی و کارآمد برای شما آماده خواهیم کرد.

 11. سلام من فیلم آموزش کشتو خریداری کردم . کاش یه فیلم از گلخونه کشت زعفران میگرفتین تا جزئیات بیشتر مشخص میشد . مثلا نحوه نور دهی و تعداد پنجره ها ویا تصویری از رطوبت ساز و سیستم سرمایشی که موقع خرید بدونیم چی بگیریم . یا اینکه بعد از گذاشتن پیاز در خاک نیاز به آبیاری پیاز داره یا نه .

  • سلام.ممنون از اعتماد شما به نهاد کافه زعفران. پیگیر ضبط فیلم های آموزشی از دوره هایی که در حال برگزاری هستند و همچنین مستند سازی از محیط های کشت واقعی هستیم.
   در این کلاس آموزشی سعی بر این شده که کلیه نکات لازم برای کشت ، توسط کارشناس این حوزه گفته شود.

  • با سلام،
   در خصوص آبیاری بعد از انتقال به خاک، گیاه زعفران در مزرعه به طور معمول سه آبیاری واجب داره، آب گل، زاییچ آب و زرد آّب، که وقتی شما پیاز رو به خاک منتقل می کنید، در واقع به مرحله زاییچ آب رسیدیم. در طول دوره تا زرد شدن برگ های پیاز حداقل یک نوبت آبیاری غرقابی و هر تعداد هم که بتوانید آب پاشی همراه با محلول غذایی مناسب رو باید انجام بدید. اگر منطقه شما گرمسیر باشه، تعداد دفعات آبیاری شما بیشتر خواهد شد. همچنان دنبال کننده ویدئو های آموزشی ما باشید.

 12. رضا صباغیان :
  ۲۷ آذر ۱۳۹۷

  سلام، صباغیان هستم، بنده همچنان منتظرم، هیچ اتفاق جدیدی نیفتاده و بنده از جانب شما هیچ بسته ای و یا فایلی دریافت نکرده ام، اگر مقدور هست اقدام بفرمایید. با سپاس از شما

  • سلام مجدد. منتظر تماس شما با واحد پشتیبانی هستیم. اگر موفق به تماس نشدید لطفا شماره تماس خودتون رو را همینجا توی کامنت بفرمایید تا از تیم پشتیبانی با شما تماس گرفته شود.

 13. رضا صباغیان :
  ۲۴ آذر ۱۳۹۷

  با سلام خدمت مدیر محترم سایت خوب کافه زعفران
  جسارتا بنده در تاریخ ۹۷/۹/۲۱ ساعت ۱۰ صبح با کد رهگیری *** از سایت شما فایل کشت زعفران به روش ایروپونیک را به قیمت ۴۸۵۰۰۰ریال خرید کردم، مبلغ از حساب بنده کسر شده و طی تماسی که با شاپرک داشتم ایشان گفتند که این مبلغ به حساب شما واریز شده، اما بنده هیچ فایلی را دریافت نکرده ام و در سایت شما گزینه دانلود را انتخاب کردم و پیام دانلود کامل شد را هم گرفتم ولی هیچ فایلی را ذخیره نکرده است، بنده را راهنمایی بفرمایید. سپاسگذارم

  • سلام و وقت بخیر.
   سپاس از اعتماد شما به نهاد کافه زعفران.
   بله خرید شما با موفقیت انجام شده.
   شما میتونید کلیه خرید های خودتون رو از بعد از ورود به سایت، و از طریق منوی “خرید های شما” مشاهده و در صورت لزوم دانلود بفرمایید.
   همچنین پس از خرید، لینک دانلود به ایمیل شما هم ارسال میشه.
   در صورتی که باز هم مشکلی در دریافت فایل داشتید با دفتر کافه زعفران با شماره ۰۵۶۳۲۵۳۱۶۶۸ تماس بگیرید و شماره تماستون رو بزارید. همکاران واحد فنی با شما تماس می گیرند و شما رو راهنمایی خواهند کرد.

 14. سیدمجتبی صفوی :
  ۲۳ آذر ۱۳۹۷

  سلام . من فقط زمانی اقدام به پرداخت پول میکنم که بفرمایید به کدام ادرس بیایم وسی دی یا دی وی دی راتحویل بگیرم . ازطریق مجازی معذورم .
  دوم اینکه با تعریفی که کردید که تمام موارد را کاملا شرح دادید واموزش دادید بهمراه فیلم ، خرید من مورد رضایت هست . اگز امکانش برایتان هست به من بفرمایید تا حضوری خریدم را انجام دهم . متشکر

  • سلام و وقت بخیر.
   آدرس دفتر کافه زعفران در بخش درباره ما مشخص هست. اما فروش فیلم های آموزشی کافه زعفران تنها از طریق وب سایت و به صورت مجازی امکان پذیر هست.

0
Message Us on WhatsApp