مستند عروس وامنان ، کاشت زعفران در روستای وامنان

کاشت زعفران در روستای وامنان موضوع مستندی با نام عروس وامنان است . روستایی که یک سوم جمعیت آن به دلیل نداشتن کسب وکار مناسب روستا را ترک و به شهرهای اطراف مهاجرت کرده اند. اما با رواج کشت زعفران در این منطقه، دوباره به روستا بازگشته اند.

روستای وامنان، روستایی در آخرین نقطه استان گلستان – بخش چشمه ساران-  در مسیر جاده شاهرود واقع است. آب و هوای این روستا سرد و کوهستانی می باشد. شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی و دامپروری است. سال ها مردم این روستا به کاشت سیب زمینی و لوبیا مشغول بودند تا اینکه با کاشت زعفران رونق اساسی به زندگی و زمین های خود بخشیدند. اکنون محصول و منبع درآمد اصلی این روستا زعفران می باشد.

روستای وامنان

روستای وامنان

تاریخچه کاشت زعفران در روستای وامنان :

کاشت زعفران در روستای وامنان به ۱۰ سال پیش بازمیگردد.

حدود ۱۰ سال پیش فردی به نام حاج آقاحمدی که روحانی و معتمد روستا بوده در زمین های اطراف روستا به طور اتفاقی متوجه گل زعفران می شود. با تحقیق و کاشت زعفران در باغچه خانه خود متوجه می شود که این روستا قابلیت کشت زعفران را دارد. پس موضوع را با اهالی در میان گذاشته و آن ها را به این کشت و کار علاق مند می کند.

حاج آقا احمدی فوت و فن کاشت زعفران را در شهرستان قائنات فرا میگرد و اکنون که به روستا بازگشته آن را به اهالی آموزش می دهد. تلاش حاج آقای احمدی برای رونق بخشیدن و کاشت گیاهان دارویی دیگر در روستا می باشد.

کاشت زعفران در روستای وامنان

کاشت زعفران در روستای وامنان

حاج آقا احمدی می گوید : کار کردن برای رونق بخشیدن به زندگی جهاد است .

علی، راوی مستند عروس وامنان، جوانی فعال و سخت کوش است که پدرش را از دست داده و به همراه مادر و دو برادر مریضش از ساکنین روستا می باشند.

زمین کشاورزی علی دورتر از روستا هست طوری که ماشین آلات کشاورزی به آنجا رفت و آمد نمیکند . اما این موضوع باعث نشده که ناامیدشوند و دست از تلاش بردارند. علی با کاشت زعفران به اقتصاد خانواده خودش رونق بخشیده است.

اهالی روستای وامنان در فصل برداشت زعفران سحر بلند میشوند و به زمین هایشان می روند تا قبل از باز شدن گل ها اون ها را بچینند و به خانه ببرند. به همین دلیل کیفیت زعفران وامنان بسیار خوب می باشد.

رایگان – خرید

چه چیزی در این مستند یاد می گیریم :

در این مستند کوتاه خواهیم دید که اهالی روستای وامنان کاشت زعفران را در زمین های کشاورزی کوچک خود شروع کرده اند و این یعنی کاشت زعفران نیاز به زمین های بزرگ ندارد و همانطور که در تاریخچه کاشت زعفران در روستای وامنان خواندید برای اولین بار کشت زعفران در باغچه منزل یکی از اهالی روستا انجام گرفته است. اهالی وامنان با برداشت زعفران در همین زمین ها معیشت یکسال خانواده خود را تامین می کنند.

اهالی این روستا برای بهتر بودن کیفیت زعفران تولیدی خود، سحرها به مزارع می روند و گل های زعفران که هنوز غنچه هستند را می چینند. آن ها با اینکار از برخورد دست با کلاله های زعفران جلوگیری کرده و به این صورت کیفیت محصول خود را بالا می برند.

شما را به دیدن این مستند زیبا دعوت میکنیم.

رایگان – خرید

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0