آبیاری بارانی زعفران + سفر به مزرعه مکانیزه زعفران

آموزش آبیاری بارانی زعفران نام فیلم آموزشی است که می خواهیم در آن به معرفی این نوع روش نوین آبیاری زعفران بپردازیم. روش آبیاری بارانی؛ بهترین روش برای آبیاری مزارع زعفران می باشد. برای اینکه بتوانیم فیلمی مستند از مزرعه ای که در آن آبیاری بارانی زعفران به خوبی به اجرا در آمده است، ضبط نماییم، سفری داشتیم به روستای میرآباد از توابع شهرستان حاجی آباد در استان زعفران خیز خراسان جنوبی که در آن بزرگترین مزرعه مکانیزه زعفران با تراکم بالا، در استان خراسان جنوبی واقع شده است. در ابتدای رسیدن به روستای میرآباد از آقای علیرضا رحیمی ، صاحب این مزرعه زعفران مکانیزه ، دلیل انتخاب این منطقه را برای کشت زعفران ایشان ، جویا شدیم که ایشان اولین دلیل را دارا بودن  آب باکیفیت در این منطقه عنوان نمودند و پس از آن خاک سبک و حاصلخیز منطقه میرآباد برای کشت زعفران را دومین دلیل انتخاب این منطقه برای تاسیس مزرعه مکانیزه زعفران ذر این روستا عنوان کردند. اگر در رابطه با این نوع روش آبیاری اطلاعات کافی ندارید پیشنهاد می کنیم مقاله ی آبیاری بارانی زعفران (مزایا و معایب) را که پیشتر در کافه زعفران منتشر شده است را مطالعه نمایید. تصویر آقای علیرضا رحیمی ، موسس این مزرعه مکانیزه زعفران هشت هکتاری را در ادامه مشاهده می نمایید.

علیرضا رحیمی، موسس مزرعه مکانیزه زعفران

علیرضا رحیمی، موسس مزرعه مکانیزه زعفران

 

آبیاری مهمترین وجه تمایز این مزرعه

اولین وجه تمایز این مزرعه استفاده از سیستم آبیاری به صورت بارانی می باشد که این سیستم در کل هشت هکتار زیر کشت این مزرعه مورد استفاده قرار گرفته است. مهمترین دلیل انتخاب این روش آبیاری برای این کشت هم همانطور که از نام این روش قابل حدس است، استفاده بهینه از منابع آبی و پخش بهینه آب در کل مزرعه می باشد. این آبیاری با استفاده از لوله هایی که در کل طول مزرعه پخش شده اند صورت می گیرد. که این لوله ها که مخصوص این نوع آبیاری هستند می توانند تا ۴ متر از مرکز لوله آبیاری را به انجام برسانند. در فیلم آموزش آبیاری بارانی زعفران ، نحوه پیاده سازی این لوله ها در مزرعه به تصویر کشیده می شود.

 

افزایش بهره وری مزرعه با کشت گل محمدی

ابتکاری که صاحب این مزرعه مکانیزه زعفران برای بالابردن بهره وری مزرعه به کار برده است، کشت توامان گل محمدی در مزرعه در کنار زعفران می باشد. با توجه به کم نیاز بودن گل محمدی و کم بودن نیاز این گل به آب ، انتخاب هوشمندانه ای برای پرورش در کنار زعفران می باشد. کم بودن نیاز گل محمدی به آب باعث می شود که برای پیاز های زعفران هم مشکلی ایجاد نکند. حسن بعدی کاشت گل محمدی در مزرعه این است که بلند شدن بوته های گل محمدی باعث ایجاد سایه در مزرعه شده و همین تولید سایه در تابستان باعث تاثیر مثبت در سلامت پیاز های زعفران می شود. زیرا که این سایه باعث  می شود پیازهای زعفران در گرمای تابستان آب کمتری از دست بدهند که خود این عاملی برای افزایش کیفیت پیاز های زعفران می باشد. در این ویدئو می توانید نحوه کشت همزمان گل محمدی همراه با زعفران را مشاهده خواهید نمود.

آموزش آبیاری بارانی زعفران

آموزش آبیاری بارانی زعفران

ایجاد استخر و پرورش ماهی در مزرعه مکانیزه زعفران !

برای استفاده از روش بارانی در مزرعه نیاز به یک منبع آب برای تامین آب مورد نیاز سطح زیر کشت زعفران در مزرعه داریم. این منبع آب می تواند به صورت استفاده از تانکر های ذخیره آب و یا استفاده از استخر برای ذخیره آب مورد نیاز می باشد. در این مزرعه استفاده از استخر انتخاب شده است. زیرا مدیر این مزرعه مکانیزه زعفران تصمیم گرفته است که در کنار کشت زعفران ، از این منبع آبی هم به نحو بهینه استفاده کرده و در آن به پرورش ماهی قزل آلا بپردازد. در ادامه فیلم آموزش آبیاری بارانی زعفران در این استخر بزرگ را خواهیم دید.

تاثیر پرورش ماهی در استخر بر بهره وری زعفران

پرورش ماهی در استخر تامین کننده ی آب مزرعه ،علاوه بر اینکه خود می تواند درآمد مناسبی را ایجاد نماید تاثیری مناسبی هم بر کیفیت زعفرانی دارد که با این آب آبیاری می شود. اما اگر بپرسید چگونه این تاثیر مثبت ایجاد می شود ،باید بگوییم که این تاثیر به علت وجود فضولات ماهی ها در آب می باشد. این فضولات یک منبع غذایی ارگانیک و مناسب برای زعفران می باشد.  علت تاثیر مثبت این فضولات در کیفیت زعفران تولیدی هم دارا بودن مقدار زیادی فسفر می باشد که برای تغذیه زعفران منبع غذایی مناسبی است. در این فیلم تصاویری از این استخر و ماهی های موجود در آن را مشاهده خواهیم کرد.

در ویدئوی آموزش آبیاری بارانی زعفران ، چه چیزهایی را یاد میگیریم؟

در ابتدای این ویدئوی آموزش آبیاری بارانی زعفران محسن سلیمی فرد، کارشناس کشاورزی کافه زعفران در محل مزرعه مکانیزه زعفران در روستای میرآباد حاضر شده است. این مزرعه مکانیزه در زمان فیلم برداری این ویدئو در مرحله برداشت زعفران قرار دارد و همچنین سیستم آبیاری در حال آبیاری گل های زعفرانی هستند که به تازگی از مزرعه چیده شده شده اند. در ابتدا سلیمی فرد به تشریح کامل مراحل مختلف آبیاری زعفران در طول مراحل مختلف کشت این محصول می پرازد. در این مرجله وی به معرفی آبیاری های مختلف و همچنین دوره های مختلف تکرار آبیاری درطول سال و اهمیت هر کدام از این آبیاری ها می پردازد.

 

آموزش آبیاری بارانی زعفران

آموزش آبیاری بارانی زعفران

پس از این موضوع تصاویر نحوه کشت توامان گل محمدی همراه با زعفران در این مزرعه مکانیزه  زعفران نماش داده می شود و همچنین با توجه به روشن بودن پمپ آبیاری، نحوه انتقال آب به روش بارانی در مزرعه هم به خوبی نمایش داده می شود.

پس از دیدن چگونگی پرورش گل های محمدی در مزرعه ، به سراغ نکته قابل توجه دیگری که در این مزرعه مکانیزه زعفران مشهود می باشد می رویم. آن هم همان نکته ایست  که در بالا هم گفته شد. ایجاد استخر دو منظوره برای پرورش ماهی و همچنین ذخیره آب مورد نیاز برای این روش آبیاری می باشد.

در آخرین بخش فیلم آموزش آبیاری بارانی زعفران هم بار دیگر سلیمی فرد  به بررسی مجدد اهمیت کلیه مراحل آبیاری زعفران می پردازد. همچنین توضیحاتی را در رابطه با چگونگی مدیریت مصرف منبع آب در روش آبیاری بارانی زعفران ارائه می کند. اگر شما هم می خواهید با این روش آبیاری زعفران بیشتر آشنا شوید هم اکنون می توانید از طریق لینک زیر فیلم آموزش آبیاری بارانی زعفران را از کافه زعفران تهیه و دانلود نمایید.

9000 تومان – خرید

مثل همیشه دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را از طریق همین پست با ما درمیان بگذارید. زیرا که دیدگاه های شما همواره باعث دلگرمی و همینطور بالابردن کیفیت فیلم های ما در آینده خواهد بود.

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0
Message Us on WhatsApp