مقابله با آفات در مزارع زعفران

مقابله با آفات در مزارع زعفران

مقابله با آفات در مزارع زعفران یکی از مسائل مهم برای داشتن محصولی خوب و با کیفیت محسوب می شود. سالانه خسارت های زیادی از طریق آفات متوجه کشاورزان می شود که با پیشگیری و یا اقدام به موقع بتوان از بروز آن جلوگیری به عمل آورد. رنگ ، بو و مزه زعفران برای بسیاری از موجودات از جمله جوندگان بسیار مطبوع می باشد و همین موضوع باعث شده تا مقابله با آفات در مزارع زعفران به موضوع بسیار مهمی برای کشاورزان تبدیل شود.

مقابله با آفات در مزارع زعفران

مقابله با آفات در مزارع زعفران

 

موش ها و راهکارهایی برای مقابله با آن ها :

این حیوانات در زیر خاک پیاز زعفران را می خورند و سبب خسارت های بسیاری به کشاورزان می شوند. همچنین با سوراخ کردن خاک باعث اختلال در روند آبیاری مزارع می شوند. برای از بین بردن این جوندگان موزی هم از سم های شیمیایی و هم از راه های بیولوژیک استفاده می شود.  همچنین می توان با کاشت گیاه نعنا مانع نزدیک شدن موش ها به مزارع زعفران شد.

 

موش کور در مزارع زعفران

موش کور در مزارع زعفران

 

استفاده از سموم شیمیایی در مقابله با موش ها در مزارع زعفران

استفاده ازسموم در مقابله با با آفات در مزارع زعفران اگرچه بهترین روش نیست ولی هنوز هم مورد استفاده برخی کشاورزان قرار میگیرد. در این روش با استفاده از مغزهای خوراکی و یا گیاهان دارویی باعث نفخ در روده موش می شوند و با بادکردن بخش های گوناگون دستگاه گوارش موش ها را از بین می برند. اما با هوشیاری این موجودات این روش نمی تواند روش موثری برای از بین بردن موش ها باشد.

بیشتر بخوانید:  هویجی شدن پیاز زعفران

روش دیگر اینکه می توان از پفک، گندم و حتی چیپس آغشته به سم هم استفاده کرد. شاید جالب باشد که بدانید وقتی یک موش می میرد، بقیه موش ها با بو کشیدن لاشه می توانند متوجه شوند که با چه سمی مرده و به هم اطلاع رسانی کنند. پس به همین خاطر استفاده از سم نمی تواند به طور کامل موش ها را از بین ببرد.

دود دادن به سوراخ ها – بهترین روش بیولوژیک

هر موش در زیر زمین چند تا سوراخ دارد که باید آن ها را پیدا کنید. روش کار به این صورت است که باید اشیاء پلاستیکی را در ورودی لانه موش قرار داده و با فشار گاز و سوزاندن شیء پلاستیکی دود وارد سوراخ موش شده و موش ها را از بین می برد . از اگزوز موتور سیکلت و یا مشعل گاز برای این روش استفاده کنید.

مقابله با موش ها در مزارع زعفران

مقابله با موش ها در مزارع زعفران

خرگوش ها و مقابله با آن ها :

خرگوش های گرسنه در فصل زمستان به مزارع زعفران رفته و علف سبز زعفران را می خوردند. همچنین در زیر خاک باعث زخمی کردن پیاز زعفران می شود به طوری که دیگر پیاز زعفران به گل نخواهد نشست .

برای مقابله با این آفت در مزارع زعفران می توان از روش هایی مانند تله گذاری ، حصارکشی زمین و یا مواد دور کننده آن ها مانند آربین استفاده کرد. آربین بوی نامناسبی در فضا پخش می کند و باعث فراری دادن جانور می شود. استفاده از طعمه های مسموم نیز راهی موثر برای مقابله با آفات در مزارع زعفران مخصوصا خرگوش های نابود کننده مزارع می باشد.

بیشتر بخوانید:  کشت ایروپونیک زعفران و کاهش مصرف آب

 

جوجه تیغی و راه مبارزه با آن :

زعفران غذای مورد علاقه جوجه تیغی ها می باشد. جوجه تیغی پیاز های زعفران را از خاک بیرون آورده و می خورد. با ایجاد حصار در می توان از ورود آن ها به مزراع جلوگیری کرد.

برای مقابله با جوجه تیغی شکار یکی از راه های کنترل آن می باشد. اما روش موثر این است که یک تکه چوب را بردارید، یک سر آن را پنبه بپیچید و آن را به محلول کلروپیکرین  آغشته کرده و سپس پنبه را خیس نموده و در لانه جانور قرار دهید. گاز متساعد شده از پنبه باعث از بین رفتن جوجه تیغی ها می شود. دقت داشته باشد تمام منافذ لانه باید بسته باشد.

مقابله با جوجه تیغی در مزارع زعفران

مقابله با جوجه تیغی در مزارع زعفران

 

کنه پیاز زعفران و مقابله با آن :

این نوع کنه بیضی شکل بوده و پاهای پرزدار، محکم و کوتاه دارد. این آفت به طور مستقیم پیاز زعفران را مورد حمله قرار داده و زخم هایی روی پیاز زعفران ایجاد می کند. از علائم وجود این کنه ها می توان به پیاز هایی با لکه هایی سیاه در آن اشاره کرد. همچنین پوسیده شدن پیاز ها از دیگر نشانه های وجود این کنه در مزارع می باشد. برگ های زعفرانی که پیاز آن به کنه آلوده است کوتاه و باریک بوده و زودتر از موعد از بین می روند. گل های آن نیز ظریف تر بوده و کلاله های آن ضعیف می باشند. این کنه در مزارع زعفران قائنات و همچنین مزارع گناباد دیده شده است.

بیشتر بخوانید:  گل ندادن پیاز زعفران ( عوامل موثر در گلدهی زعفران )

برای مقابله با آفات در مزارع زعفران و مخصوصا برای مقابله با کنه باید چند نکته را مد نظر قرار داد :

  • برای مقابله با آفات در مزارع زعفران باید عمق کاشت پیاز حتما ۱۵ -۲۰ سانتی متر باشد.
  • پیاز هایی که برای کاشتن انتخاب می شوند حتما باید سالم و بدون هیچ گونه لک تیره باشند.
  • پیاز ها قبل از کاشت حتما ضدعفونی شده باشند.
  • در فصل تابستان به مدت هر ۲ سال یکبار خاک ریزی انجام شود.
  • از انتقال پیاز های آلوده به نقاط دیگر مزرعه جلوگیری شود.
  • استفاده از کود دامی پوسیده و بدون علف های هرز و استفاده نکردن از کود های مرغی
مقابله با کنه در مزارع زعفران

مقابله با کنه در مزارع زعفران

تریپس بنه و راه مقابله با آن :

یکی دیگر از آفات زعفران تریپس بنه می باشد که رنگ آن زرد تا قهوه ای روشن است. این آفت برگ های سبز زعفران را مورد حمله قرار می دهد و نقاط زرد تا سفید رنگی را روی آن ایجاد می کنند. از نشانه های وجود این آفت می توان به خزان زودرس گیاه زعفران اشاره کرد. تریپس بنه چون در هنگام رشد برگ های زعفران به گیاه حمله می کند، نیازی به مبارزه شیمیایی ندارد.

 

کرم پیاز خوار زعفران و علائم آلودگی به آن :

این کرم سفید رنگ در زیر خاک فعالیت دارد و خسارت های زیادی به پیاز زعفران می زند. از علائم وجود این کرم می توان به پژمردگی و زرد شدن ناگهانی برگ ها اشاره کرد. برای مقابله با آفات در مزارع زعفران سم های زیادی تولید شده اما برای مبارزه و از بین بردن کرم پیاز خوار استفاده از سم سوین پیشنهاد می شود.

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0