ده مزیت کشت ایروپونیک زعفران

مزایای کشت ایروپونیک زعفران نسبت به روش کشت خاکی (کشت سنتی زعفران) بسیار چشمگیر هستند، در این مقاله می خواهیم به بررسی مزایای کشت ایروپونیک زعفران پردازیم و این مزایا را تحت عنوان ده مزیت برای این کشت ، بشماریم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چرا باید کشت ایروپونیک زعفران را یاد بگیریم؟

احتمالا شما هم جز آن دسته افرادی هستید که به هزینه کمتر و سود بیشتر همچنین محصولی با بازدهی بیشتر موافق هستید. (البته باید بگوییم همه افراد با این گزاره موافق می باشند!) باید گفت در کشت ایروپونیک زعفران دقیقاٌ همین اتفاق می افتد. یعنی شما بدون نیاز به مکانی وسیع و زمینی خالی برای کشت ، به راحتی می توانید با کمی اطلاعات در مورد نحوه کشت ، این محصول را در هر مکانی حتی زیرزمین خانه خود پرورش دهید! بازدهی این نوع روش هم به میزان زیادی از روش کشت در زمین بیشتر است. اگر می خواهید دلیل این بازدهی بیشتر را بدانید و با مزایای این روش کشت ( کشت ایروپونیک یا کشت بدون خاک ) بیشتر آشنا شوید این مقاله را تا پایان دنبال کنید .

مزایای کشت ایروپونیک زعفران ، یازده مزیت کلیدی

در اینجا به ده دلیل منطقی برای بازدهی بیشتر این کشت اشاره می شود و مزایای کشت ایروپونیک زعفران در قالب ارائه این دلایل بیان می کنیم :

 • مزیت شماره ۱: چون در این روش پیاز زعفران با خاک تماس مستقیم پیدا نمی کند و درواقع اصلا در این روش از خاک استفاده نمی شود پس احتمال آلودگی آن با انواع بیماری های قارچی تقریبا مساوی صفر است . لازم به ذکر است که در روش سنتی پیاز زعفران را باید برای چند سال در زیر خاک و دور از دسترس پنهان کرد. پس در کشت ایروپونیک زعفران می توان پیاز های سالم تر تهیه نمود و بلاشک زعفران به دست آمده نیز مرغوبیت بیشتری خواهد داشت.
 • مزیت شماره۲:  در این روش چون باید از پیاز های درشت بهره گرفت و آن ها را در بهترین شرایط دمایی پرورش داد خود این کار بازدهی محصول را نسبت به روش های سنتی بسیار بالاتر می برد که این مورد، یکی از مهمترین مزایای کشت ایروپونیک زعفران می باشد.
 • مزیت شماره ۳: چون در گلخانه کشت زعفران ، پیاز ها هیچگونه تماس مستقیمی با نور آفتاب ندارند ، بنابراین محصول یا همان زعفران به دست آمده از آن نیز دارای عطر و طعم و همچنین رنگ بهتری خواهد بود.
  مزایای کشت ایروپونیک زعفران

  مزایای کشت ایروپونیک زعفران

 • مزیت شماره ۴: چون در روش ایروپونیک ، خاکی مورد استفاده قرار نمی گیرد پس دیگر نیازی به استفاده از کودهای شیمیایی وگاهاً غیر بهداشتی نیست و محصول به دست آمده از نظر بهداشتی کاملاً سالم تر از روش سنتی است و هیچ گونه آلودگی جانبی ندارد.
 • مزیت شماره ۵: دلیل دیگری که بازدهی کشت گلخانه ای زعفران را بالاتر می برد این است که در این روش نیاز به فضای گسترده ای نیست و پیاز ها را می توان در کنار هم در مساحت خیلی کم پرورش داد این در حالی است که در روش کشت خاکی ، زعفران باید پیاز ها را با فاصله معین از یکدیگر قرار داد .
 • مزیت شماره ۶: دلیل دیگری که شاید خیلی ها را از پرورش گیاه زعفران منصرف کند این است که در کشت در زمین باید قبل از طلوع آفتاب گل زعفران را از زمین جدا کرد چون هر چه به ظهر نزدیک تر می شویم و آفتاب تیز تر می شود احتمال پوسیدگی گل و از بین رفتن رنگ و طعم آن و درنتیجه از بین رفتن مرغوبیت آن بیشتر است اما در روش کشت گلخانه ای چون آفتابی به طور مستقیم به گیاه تابانیده نمی شود بنابراین می توان در هر ساعتی محصول را برداشت کرد بدون اینکه نگران از دست رفتن مرغوبیتش بود.
 • مزیت شماره۷: یکی دیگر از مزایای کشت ایروپونیک زعفران ،که باعث بازدهی بیشتر این روش می شود این است که در زعفران زار های سنتی اگر هنگام برداشت محصول باران یا هر اتفاق طبیعی دیگری بیفتد که معمولا هم در فصل پاییز این باران های نا به هنگام رخ می دهد ، باعث نابودی تمام محصول می شود و خسارت زیادی به کشاورزان وارد می شود . اما در کشت گلخانه ای پیاز ها از این گونه آسیب ها در امان هستند.
 • مزیت شماره ۸: اگر در مورد زعفران کمی اطلاعات دارید و یا ساکن منطقه خراسان هستید حتما این نکته را می دانید که فصل گلدهی زعفران وقتی است که هوا رو به سردی می گذارد و دمای آن پایین می آید که این تغییر دما در اواخر مهر ماه و اواسط آبان رخ می دهد و روزانه زمین های بسیاری را می بینیم که به بار نشسته و افراد بسیاری که با خستگی فراوان مشغول جمع کردن محصول هستند. چون تمام سود سالانه آن ها در همین یکی دو ماه به دست می آید. لیکن در روش گلخانه ای چون تنطیمات شرایط دمایی به دست خود ماست می توان در تمام فصول سال به محصول دست پیدا کرد و زعفران را با همان کیفیتی همیشگی تولید و به بازار مصرف عرضه کرد. (البته اگر بتوانید در فصول دیگر سال پیاز زعفران تهیه کنید!)
  مزایای کشت ایروپونیک زعفران

  مزایای کشت ایروپونیک زعفران

 • مزیت شماره ۹: باید اشاره کرد که در این روش دیگر نیازی به آن همه زحمتی که هر ساله کشاورزان برای برداشت این محصول متحمل می شوند نیست زیرا در گلخانه زعفران دیگر خبری از گرمای تابستان و یا سرمای زمستان نیست . در ضمن ممکن است در اثر جمع آوری گیاه زعفران در زمین بر اثر سرما یا خستگی کشاورز یا عوامل طبیعی دیگر نتوان تمام محصول را برداشت کرد و یا ممکن است قسمتی از آن بر اثر شرایط آب و هوایی و دیگر عوامل از بین برود که این مسئله خود بازدهی به روش کشت سنتی یا کشت در زمین را تا حدودی کاهش می دهد. اما خب همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد کشت ایروپونیک این معایب را ندارد و بازدهی و راندمان محصول بیشتر است.
 • مزیت آخر: مسئله دیگر که تحت عنوان کاهش مصرف آب در کشت ایروپونیک مورد بحث است در مقاله قبلی به تفصیل بیان شد در اینجا فقط ذکر این نکته الزامی است که چون بحران بی آبی در کشور ما بیداد می کند و کشاورزان برای آبیاری مزارع خود مجبور به خرید آب به مبالغ بالایی هستند ، بنابراین باید قسمتی از درآمد خود را از کشت زعفران صرف آبدهی زمین کشاورزی خود کنند که گاهی اگر آبیاری اصولی انجام نشود ممکن است خساراتی به کشاورز وارد آورد و پیاز زعفران صدمه ببیند و بازدهی کشت را پایین آورد اما در کشت گلخانه ای گیاه زعفران آب به طور مداوم به گیاه اسپری می شود و هم در مصرف آب صرفه جویی شده و هم هزینه خرید هر ساله آب از کشاورز صلب می شود . ( برای اطلاعات بیشتر به مقاله کاهش مصرف آب در کشت ایروپونیک مراجعه کنید . )
بیشتر بخوانید:  چگونه زعفران مصرفی سالیانه خود را ، خودمان بدست بیاوریم ؟ + ویدئو

خب ده تا از مزایای کشت ایروپونیک زعفران را در این مقاله برشمردیم. سعی ما بر این بود که به مهمترین مزایای این نوع روش کشت جدید زعفران اشاره نماییم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کاشت بدون خاک زعفران ، مزایا و معایب این روش و چگونگی انجام این نوع کشت از دیگر مقاله های سایت بازدید فرمایید و از فیلم های آموزشی ما بهره مند شوید .

 

 

شما می توانید برای مشاهده دوره غیر حضوری کاشت بدون خاک زعفران در کافه زعفران ، اینجا کلیک کنید. از توجه شما سپاسگزاریم.

 

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0
Message Us on WhatsApp