دستگاه زعفران پاک کن

همانطور که می دانید گل زعفران باید بلافاصله بعد از برداشت پر شود. چون این گیاه به گرما حساس بوده و سریعا خراب شده و می پوسد. پاک کردن گل زعفران با دست علاوه بر اینکه وقت زیادی را می گیرد سخت هم می باشد و یک هزینه اضافی را برای کشاورز به بار می آورد . از این رو دستگاه زعفران پاک کن می تواند در این زمینه کمک شایانی به کشاورزان کند.

 

دستگاه زعفران پاک کن

دستگاه زعفران پاک کن

 

چرا نباید زعفران را با دست پاک کرد ؟

در حال حاضر در بیشتر نقاط کشور پروسه پاک کردن زعفران با دست انجام می شود اما با این روش امکان ورود آلودگی به کلاله های زعفران وجود دارد و کیفیت زعفران تولیدی کاهش می یابد. همچنین به دلیل کمبود نیروی انسانی برای پاک کردن گل ها ممکن است بخشی از محصول پوسیده و از بین برود. پاک کردن زعفران با دست عیب دیگری هم دارد آن هم اینکه قسمتی از رشته زعفران به دست افرادی که گل ها را پاک می کنند از بین می رود و همچنین برخی گل ها در لابه لای پر ها افتاده و پاک نکرده دور ریخته می شود.

 

 

دستگاه زعفران پاک کن هیچکدام از این مشکل ها را ندارد. تمامی فرایند پاک کردن زعفران در این دستگاه بدون کمک دست انجام می شود بنابراین هیچ آلودگی از طریق دست انسان متوجه کلاله های زعفران نیست. همچنین برخی از این دستگاه ها قابلیت پاک کردن روزانه ۱۰۰ کیلوگرم و حتی بیشتر گل زعفران را دارا می باشد. بنابراین دیگر نگرانی بابت خراب شدن و پوسیده شدن گل ها برای کشاورزان وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:  خشک کردن زعفران و بررسی و مقایسه روش های مکانیزه مختلف

نمونه ی موجود این دستگاه در ایران هم وجود دارد. در فیلم زیر می توانید چگونگی پاک کردن گل زعفران با دستگاه را مشاهده نمایید :

 

 

همانطور که در فیلم مشاهده کردید، گل های زعفران را داخل دستگاه زعفران پاک کن می ریزند و بعد کلاله گل بدون دخالت دست جدا می شود. بعد از جداسازی کلاله ها توسط دستگاه می توان از رشته های جدا شده ، انواع زعفران ( سرگل ، نگین و …. ) را به دست آورد. خشک کن هوشمند زعفران هم برای خشک کردن زعفران و به دست آوردن زعفران سوپر نگین که ارزش افزوده زیادی برای کشاورز به همراه دارد نیز در پروسه تولید زعفران تاثیر بسزایی دارد.

مزایای دستگاه زعفران پاک کن  :

  • سرعت عمل بالا ( قابلیت پاک کردن حداقل ۱۰۰ کیلوگرم زعفران در روز )
  • مکانیزه بودن دستگاه زعفران پاک کن
  • بدون آلودگی و بار میکروبی
  • قابلیت جدا کردن کلاله ، پرچم یا همان زردی و گلبرگ های زعفران ( برای مطالعه خواص و کاربرد گلبرگ زعفران به مقاله خواص گلبرگ زعفران مراجعه کنید. )
  • حذف هزینه های اضافی ناشی از گرفتن نیروی انسانی برای پاک کردن گل ها
  • بالا بردن امتیاز کیفیتی زعفران تولیدی
اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0
Message Us on WhatsApp