کشت ایروپونیک انواع، مزایا و معایب

در مقاله قبلی به معرفی کامل روش کشت ایروپونیک پرداختیم. اگر تاکنون این مقاله را مطالعه نکرده اید پیشنهاد می کنیم نگاهی به مقاله کشت ایروپونیک بیندازید. حال در این مقاله قصد داریم در ابتدا انواع کشت ایروپونیک را معرفی کرده و پس از آن به مزایا و معایب کشت ایروپونیک بپردازیم. با کافه زعفران همراه باشید.

انواع کشت ایروپونیک

۱-کشت ایروپونیک کم فشار:

این نوع معمول ترین انواع کشت ایروپونیک می باشد، این سیستم به دلیل نیاز کم به تعمیر و نگهداری، قیمت پایین و سادگی راه اندازی در خیلی از فروشگاه ها فروخته می شود. در این سیستم از آب پاش های ساده استفاده می شود. سر آب پاش ها باید به گونه ای تنظیم شوند که به صورت کامل ناحیه ریشه را خیس کنند. بعد از اینکه ریشه ها حجیم و بزرگ شدند انجام این مهم در این سیستم به سختی انجام می گیرد. ریشه ها در محفظه ای که محلول غذایی در آن قرار دارد به صورت معلق قرار دارند .
پمپ کم فشار محلول غذایی را از طریق لوله های PVC  به سرهای آب پاش می رساند. محلول غذایی اضافه از ریشه ها چکه می کند و به مخزن محلول غذایی بر می گردد. این اصول و طراحی ساده این نوع سیستم بدون ویژگی های اضافه است. یک تایمر برای راه اندازی پمپ در زمان های از پیش تعیین شده مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه این سیستم محدودیت های خود را دارد اما برای تولید سبزیجات خانگی به خوبی کار می کند و همین امر دلیل محبوبیت آن در بین مصرف کنندگان است.

این سیستم محدودیت های خود را دارد اما برای تولید سبزیجات خانگی به خوبی کار می کند و همین امر دلیل محبوبیت آن در بین مصرف کنندگان است.

 

انواع کشت ایروپونیک

انواع کشت ایروپونیک

۲-کشت ایروپونیک فشار بالا

در این نوع از انواع کشت ایروپونیک ، مه تولید شده توسط پمپ فشار بالا قطرات ریزی تولید می کند. این نوع میست یا مه می تواند بصورت یکنواخت، حتی در انبوه ریشه های حجیم تمام سطوح ریشه ها را خیس کند و به این تریب گیاهان می توانند مواد غذایی بیشتری مصرف کنند. معمولاً برای تولید بیشتر با این سیستم، گیاهان با ارزش کاشت می شوند تا ارزش و سود بیشتری ایجاد کنند. این سیستم ویژگی های دیگری نیز دارند، هوادهی مطلوب و دقیق ، سیستم تصفیه آب، استیرلیزاسیون محلول غذایی و تولیدکوچکترین اندازه قطرات آب . هزینه سیستم های فشار بالا در حال تعدیل شدن است و حتی پرورش دهندگان خانگی در حال استفاده از این سیستم ها هستند.

مزایا و معایب کشت ایروپونیک

مزایا و معایب کشت ایروپونیک

 

بیشتر بخوانید:  تام لپس زیبا از به گل نسشتن پیاز زعفران

۳-سیستم ایروپونیک با مه ساز التراسونیک

یکی از انواع کشت ایروپونیک ، استفاده ازمه ساز التراسونیک می باشد. این نوع سیستم ها برای استفاده در تولید های تجاری بهینه شده اند. این سیستم ها شامل سیستم های گرمایش هوای تحت فشار و دارای امکاناتی برای افزایش طول عمر گیاه تا رسیدن محصول هستند. برخی از مزایای استفاده از این نوع کشت ایروپونیک عبارتند از:

 • آشکار ساز های خنکی، مدیریت دمای محلول های غذایی.
 • زمان بندی دقیق به همراه محلول های غذایی تحت فشار.
 • نیروی کارگری پایین.
 • ارگونومیک و ویژگی هایی برای دوام و عمر بالای سیستم.

خب، تا به اینجا با انواع کشت ایروپونیک آشنا شدیم حال می خواهیم در ادامه گیاهانی را که با این روش می توان کاشت معرفی کنیم و پس از آن نگاهی به مزایا و معایب کشت ایروپونیک بیندازیم.

 

محصولاتی که در کشت ایروپونیک تولید می شوند یا انواع گیاهانی که می توان در کشت های ایروپونیک پرورش داد:

اگرچه برای تعدادی از محصولاتی که می توان با سیستم ایروپونیک کاشت، محدودیت هایی وجود دارد، کشاورز شانس این را دارد تا برای کاشت انواع گیاهان تحقیقات خود را انجام دهد.

در سیستم کشاورزی ایروپونیک، بذرهای گیاهان، قلمه ها یا نهال ها در یک پارچه مشبک سوراخ دار آویزان در اتاق رشد نگه داشته می شوند، آب سرشار از محلول غذایی از طریق مه یا میست مواد غذایی را برای جوانه زنی و رشد محصولات فراهم می کنند. اگرچه برای تعدادی از محصولاتی که می توان با سیستم ایروپونیک کاشت، محدودیت هایی وجود دارد، کشاورز شانس این را دارد تا برای کاشت انواع گیاهان تحقیقات خود را انجام دهد. برخی از انواع گیاهانی که با موفقیت در این سیستم
کاشت شده اند عبارتند از (برخی گیاهان برای رشد به داربست هایی احتیاج دارند):

سبزیجات کاشت شده به وسیله کشت ایروپونیک:

گل کلم، کلم، بروکلی، لوبیا، گوجه فرنگی،خیارسبز،کدو، سیب زمینی، انواع چغندر، هویچ، بادمجان، فلفل، ذرت سالاد، و بسیاری دیگر…

میوه های کاشته شده به وسیله کشت ایروپونیک:

خربزه، و توت فرنگی

سبزیجات برگ دار در به وسیله کاشت ایروپونیک:

کاکل گندم، اسفناج، کاهو،ریحان، تاج خروس ، پیازچه و بسیاری دیگر

گیاهان دارویی کاشت شده به روش ایروپونیک:

نعناع، گزنه، زنجبیل و بسیاری دیگر

گل ها در سیستم ایروپونیک :

همیشه بهار، لادن، بنفشه معطر، گل جعفری، میخک، سنبل، زعفران و بسیاری دیگر

مزایا و معایب کشت ایروپونیک

مزایا:

مصرف آب :

در انواع کشت ایروپونیک ، تلفات آب صفر است. هر قطره آب در این سیستم مدار بسته بازیافت می شود. نزدیک به ۹۸ درصد آب ذخیره شده و به سیستم باز می گردد، ۲ درصد آب نیز برای رشد و توسعه گیاه مصرف می شود.

بیشتر بخوانید:  چرا نباید زعفران را در گلخانه بکاریم؟

کود دهی:

در روش کشت ایروپونیک به حداقل میزان کوددهی نیازمندیم. به نوعی که ۶۰ درصد صرفه جویی حاصل می شود. مواد غذایی مورد نیاز بصورت محلول در آب در سیستم توزیع مدار بسته که نوع ترکیب بسته به کشت مورد نظر و اندازه محصول کنترل می شود ، نگه داری می شود. ریشه گیاهان مواد غذایی مورد نیاز را جذب می کنند. از آنجا که مواد غذایی سمی هستند، کودهایی که در این سیستم استفاده می شوند با بالاترین کیفیت و درکمترین میزان مصرف می شوند.

نیروی کارگری:

حداقل نیروی کاری برای مراقبت از کشت ایروپونیک مورد نیاز است. برای یک ایکر (معادل  ۴۰۰۰ متر مربع ) از کشت ایروپونیک تقریباٌ دو کارگر ماهر و ۶ کارگر ساده مورد نیاز می باشد. سطح معادل این کشت در یک گلخانه عادی ممکن است به ۳۰ کارگر نیاز داشته باشد.

بازدهی:

میانگین برداشت سالانه در یک متر مربع سیستم ایرو پونیک ۶ برابر یک گلخانه است. بنابر این یک گلخانه  ۱۰۰۰ متری در یک سیستم ایروپونیک معادل ۶۰۰۰ متر مربع کشت گلخانه است.

برداشت:

در یک سیستم کشت ایروپونیک شرایط به صورت دستی کنترل می شود. بنابر این می توان بصورت طبیعی یک زمان برداشت نسبی ایجاد نمود. در شرایط کنترل شده، تولید و برداشت بصورت مستمر در طول سال انجام می شود. همچنین محصول برداشت شده از نظر کیفی در درجه اعلایی نسبت به کشاورزی عادی قرار دارد.

در انواع کشت ایروپونیک، تلفات آب صفر است. هر قطره آب در این سیستم مدار بسته بازیافت می شود. نزدیک به ۹۸ درصد آب ذخیره شده و به سیستم باز می گردد، ۲ درصد آب نیز برای رشد و توسعه گیاه مصرف می شود.

دیگر مزایا:

 • کشاورزی و میزان برداشت به منطقه، خاک و حاصلخیزی خاک مربوط نخواهد بود.
 • تولید کشاورزی و میزان برداشت با مصرف محدود منابع آبی انجام خواهد شد.
 • کشاورزی در یک سیستم سه بعدی صورت خواهد گرفت بصورتی که میزان قابل توجهی غذا را می توان در سطح کمتری تولید نمود.
 • می توان این نوع سیستم را در شهرهای بزرگ در نزدیکی بازار مصرف ایجاد نمود، بنابراین محصول تازه را می توان با هزینه کمتر به مصرف کننده نهایی منتقل نمود.

معایب سیستم ایروپونیک:

دربحث مزایا و معایب کشت ایروپونیک ، تا حد امکان مزایای این نوع روش کشت را یادآور شدیم. امّا در کنار وجود این مزایا برای این نوع روش کشت، شاهد معایبی هم می باشیم که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

وابستگی به انرژی در سیستم ایروپونیک:

گرم کننده های آب، تایمر ، مه پاش ها نقش مهمی در حیات گیاهان در کشت ایروپونیک ایفا می کنند چرا که تغذیه گیاهان بر عهده این سیستم ها است .دراثر قطع برق ممکن است مرگ گیاهان و کاهش در تولید اتفاق افتد.

بیشتر بخوانید:  همه چیز درباره پیاز زعفران

نگهداری سیستم ها و تجهیزات در کشت ایروپونیک:

گند زدایی استاندارد محفظه رشد می بایست صورت گیرد چرا که ممکن است آلوده باشد و سبب انتشار بیماری در منطقه اصلی سیستم گردد.

هزینه راه اندازی سیستم های ایروپونیک:

هزینه ایجادی یک سیستم ایروپونیک بالا است، با این وجود فقط با یک نوبت سرمایه گذاری می توان برای مدتی طولانی و پیوسته به تولید میوه وسبزیجات با کیفیت پرداخت.

دانش فنی:

برای اداره یک سیستم ایروپونیک به دانش فنی نیاز داریم . مواردی از جمله میزان و درصد مواد غذایی محلول، هرس کردن محصول و نگهداری تجهیزات فنی از جمله مواردی هستند که باید در رابطه با آنها دانش کافی را کسب نمود.

نتیجه گیری:

حال که با انواع کشت ایروپونیک آشنا شدیم و به مزایا و معایب کشت ایروپونیک پرداختیم می خواهیم به این نکته اشاره کنیم که کشاورزی و تولید محصولات در گلخانه مبتنی بر سیستم ایروپونیک برای مصرف بهینه آب و نیروی کارگری طراحی شده است. براساس مشاهدات می توان گفت، کشت ایروپونیک می تواند تا ۹۸ درصد در مصرف آب و تا ۶۰ درصد در مصرف مواد غذایی صرفه جویی نماید، در حالی که هیچ گونه حشره کش و علف کشی در این سیستم ها استفاده نمی شود. براساس این آمار ها با حرکت به سمت این روش نوین کشاورزی می تواند پاسخگوی نیاز فزاینده غذا در کنار کاهش منابع و دارایی ها و حاصلخیزی خاک ها باشد. شبیه سازی ها می توانند کارایی ظرفیت های این سیستم را تایید کنند. همچنین فراهم کردن شرایط محیطی ایده آل برای رشد و تکثیر گیاهان مختلف تا به امروز کشف نشده است. تحقیقات بیشتری در سراسر دنیا مورد نیاز است تا بتوانیم شرایط ایده آل را برای دیگر محصولات درکشت ایروپونیک گلخانه ای، فراهم کنیم. کشت بدون خاک کمک می کند تا بتوانیم کیفیت محصولات را در شرایط محیطی مختلف با انجام آزمایشات امکان سنجی ارزیابی کنیم. این سیستم به خوبی برای تولید کنندگان خانگی که در آپارتمان ها زندگی می کنند موثر و کارآمد است.

یکی از محصولاتی که کاشت آن در کشور ما هم اکنون به روش ایروپونیک در حال گسترش می باشد، زعفران است که اگر تمایل به کسب اطلاعات تخصصی در این زمینه را دارید می توانید از طریق تهیه آموزش کاشت زعفران به روش ایروپونیک ، از کافه زعفران، اقدام نمایید.

 

کشت ایروپونیک زعفران

کشت ایروپونیک زعفران

 

در صورت تمایل به دانلود کامل این مقاله به صورت فایل PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید.

کشت ایروپونیک

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

 1. نیما :
  ۴ شهریور ۱۴۰۰

  درود
  محلول تغذیه پیاز زعفران به روش ایرو پونیک از چه موادی تشکیل میشود

 2. mahdi :
  ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

  وقت بخیر همون طور ک گفتید محصول برداشت شده از نظر کیفی در درجه اعلایی نسبت به کشاورزی عادی قرار دارد.پس یعنی دریگر زعفران تولید شده ایران ویژیگی خاص ترین زعفران تولید شده جهان رو با این روش دیگر نمیتونه داشته باشه چراکه هرکشوری میتونه با این روش به خوبیه کشت کشاورزی ایران برسه ؟

  • سلام. بله اما باید در نظر داشته باشید که هزینه های این کشت نسبت به کشت عادی خیلی بالاتره. به عنوان مثال هزینه های کارگری چندین برابره نسبت به روش خاکی. در ضمن در ایران مناطقی داریم که اگه درست کشت بشه از نظر کیفی از کشت گلخانه ای کم نمیاره مانند استان خراسان جنوبی منطقه قائنات . اما در تکمیل فرمایشات شما الان کشورهایی مثل چین اقدام به تولید زعفران گلخانه ای کردن که مستنداتش رو قبلا در سایت منتشر کردیم.

 3. اکبر :
  ۱۵ تیر ۱۳۹۹

  آیا می توان بصورت آزمایشی گیاهان رو در سطل با آب ثابت پرورش داد یا حتما باید پمپاژ انجام بشود

0
Message Us on WhatsApp